2013. július 3., szerda

RNS játék


Minden játékos kap 1-1, összesen 80 tagú láncot, amely piros (A), kék(G), zöld(U) és sárga(C) gyöngyök szabálytalan sorrendjéből áll. A gyöngyök színezése a ribonukleinsav négy építőkövére utal. A komplementer színek (piros-zöld, kék-sárga) jelentik azokat a nukleotidokat, amelyek a természetben specifikus erőhatások következtében előszeretettel kapcsolódnak össze komplementer párokká. A piros gyöngyöt a zölddel, illetve a kéket a sárgával összekapcsoló két kötéstípus reprezentálja a hidrogénhidakat a megfelelő bázisok között.
Mivel egy "evolúciós-játék"-ról van szó, van egy mutációs dobóidom is, éspedig tetraéder alakú: négy lapja piros, zöld, kék, illetve sárga színű. Ezzel a dobóidommal minden menetben egy darab, egy adott helyen levő gyöngy a kidobott színnek megfelelően mutáltatható.
A játék célja: A lánc egy véletlen elrendezéséből, lehetőleg gyorsan, egy olyan síkban hajtogatott mintát hozzunk létre, amelyben a komplementer párok száma a lehető legnagyobb. A mutáció kidobása csakis a játékos által előre kijelölt gyöngyre érvényes, és csakis ezt lehet a kidobott színre cserélni - persze csak abban az esetben, ha ez előnyös. A következő játékszabályokat kell betartani:

1. térbeli szabály
Valamely gyöngysorrend különböző szakaszai között csak úgy lehet bázispárokat kialakítani, hogy a láncot a síkban meghajlítjuk. Így szükségesképpen hurkoknak kell kialakulniuk.

2. komplementaritási szabály
Ha két komplementer színű gyöngy kerül egymásba szembe, akkor ezeket a párokat kötéssel rögzítjük egymáshoz.

3.kooperativitási szabály

A komplementer gyöngyök párba kapcsolódására csak akkor kerülhet sor, ha a láncban megszakítatlanul követi egymást legalább 4 piros-zöld pár, vagy két piros-zöld és egy kék-sárga, vagy két kék-sárga pár. Ezek a stabil bázispárok kiválasztottnak tekinthetőek.

A játék vége:

A dobósorozatok előre meghatározott száma után ér véget a játék, vagy "idő előtt" akkor, ha valamelyik játékos egy teljesen párosított szerkezetet produkál.
A győztes az, aki a legnagyobb pontszámot eléri.
Minden piros-zöld (A=U) pár egy pontot, minden kék sárga (G=C) két pontot ér. Mivel a kooperatív G=C párok stabilitása kétszerese az A=U párokénak. Csak azok a párok számítanak, amelyek kooperatív szakaszon vannak, az egyedülálló párok ugyanis szobahőmérsékleten instabilak.

(a kooperativitási szabály miatt 80 gyöngy esetén az optimálási hajtogatási minta a 3- vagy 4 levelű lóhere alak)


A játékból győztesen kikerülő struktúrák éppen azok, amelyek az evolúcióban is nyerők voltak, s amelyek a természetben meg is jelentek. A játékukban szelekció abban nyilvánul meg, hogy a dobások közül csak az előnyös mutációt jelentőket vesszük figyelembe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése